HWP İNCELEME PUANI
  • Tasarım
  • Ekran
  • Performans
  • Pil ömrü
  • Kamera

İnceleme: Turkcell T40

İNCELEME 28 Eki 2013 -

Turkcell logosunu taşıyan en gelişmiş akıllı telefon Turkcell T40 artık piyasada. Türkiye’de tasarlanan ve uzun vadede tamamen ülkemizde üretilmeye başlayacağı belirtilen Turkcell T40, bir süre önce Gebze kod adıyla tanıtılmış ve ülkemizde büyük ses getirmişti. Turkcell T40, Hardware Plus Online inceleme merkezinin de konuğu oldu. Özellikle uygun fiyatına oranla gelişmiş özelliklere sahip olan Turkcell T40’ın detaylarına değinmeye başlayalım.

Sureyya-Ciliv

Tasarım

Turkcell T40 son derece şık ve karizmatik bir akıllı telefon. Kendi fiyat aralığındaki en yakışıklı akıllı telefon olan Turkcell T40, Türk tasarımcıların epey başarılı olduğunu bizlere gösteriyor. Turkcell T40’da çizilmeye dayanıklı camla korunan 4 inç ekran bulunuyor. Telefonun kalınlığı en kalın noktada 10,85mm, ağırlığı ise 136 gram. Bu değerler doğrultusunda Turkcell T40’ın incelik ve hafiflik konusunda çok iddialı olmadığını belirtmeliyiz, fakat telefon ele iyi oturuyor ve herhangi bir rahatsızlık hissettirmiyor. Telefonun arka kapağı, dokunuş hissi hoş bir plastikle kaplı. Turkcell T40 tek elle rahatça kullanılabilecek bir akıllı telefon olmuş.

turkcell-t40-tasarim2

Turkcell T40’ın ön kısmında üç adet dokunmatik fonksiyon tuşu yer alıyor. Bu tuşlar titreşimle desteklenmiş ve hassasiyet konusunda sorun yaşatmıyor. Telefonun ses tuşları sağ yanda, ekran kilidi / güç tuşu ise üst sağ kısımda bulunuyor. Turkcell T40’ın arka kapağı çıkarılabilir yapıda tasarlanmış. Kapağı çıkardığınızda pil, microSD kart yuvası ve SIM kart yuvası görünüyor. Turkcell T40’ın microSD kart yuvasına sahip olması önemli bir avantaj. Telefonun dahili depolama alanını yetersiz bulanlar, 32BGB’a kadar bellek ekleyebilirler.

Turkcell T40 tasarım açısından başarılı bir akıllı telefon. Telefonun tek elle rahatça kullanılabilir olması, şık tasarımı ve microSD kart yuvasına sahip olması başlıca tasarım artıları.

Ekran

Turkcell T40’ta 800×480 piksel çözünürlüklü 4 inç IPS LCD dokunmatik ekran bulunuyor. Ekran günümüzün üst düzey akıllı telefonlarına oranla müthiş bir görüntü kalitesi vaat etmese de, 499TL civarındaki fiyatı göz önünde bulundurulduğunda iyi işler çıkarıyor. Turkcell T40’ın ekranı dokunuş hissiyatı açısından sorunsuz, renk ve parlaklık açısından makul seviyede.

turkcell-t40

Turkcell T40 ekranının tek sorunu, güncel IPS ekranlara göre düşük görünen görüş açısı. Telefona dar açılardan baktığınızda renk bozulmaları ve parlaklık patlamaları gözlemliyorsunuz. Her şeye rağmen Turkcell T40’ın ekranı fiyatına oranla başarılı görünüyor.

Performans

Turkcell T40, gücünü Qualcomm MSM8225 1,2GHz çift çekirdek işlemciden alıyor. Telefonda Adreno 203 grafik işlemci, 1GB RAM ve microSD kart ile yükseltilebilen dahili depolama alanı bulunuyor. Turkcell T40, 499TL’lik fiyatına oranla başarılı bir donanımla karşımızda. Telefon arayüzde orta seviyede akıcı performans sergilerken, orta düzeydeki Android oyunlarını oynamanıza imkan tanıyor. Güncel mobil uygulamalar ve Turkcell’in dahili uygulamaları Turkcell T40 üzerinde gayet hızlı çalışıyor.

1600mAh pile sahip olan Turkcell T40, bir tam günü çok rahat çıkarıp iki günü zorluyor. Eğer sürekli oyun oynayan ya da İnternet’e giren biri değilseniz, bu telefonu tek şarjla iki gün boyunca kullanmanız son derece yüksek bir ihtimal.

turkcell-t40-ozellikler

Telefonda ayrıca Surround ses desteği, konuşurken gürültü engelleme özelliği ve NFC desteği dikkat çekiyor. Turkcell T40 ile yüksek kalitede müzik dinleme imkanına sahipsiniz. Turkcell Müzik uygulaması ön yüklü olarak gelen telefon, müziği seven kullanıcılara keyifli bir tecrübe vaat ediyor. Gürültü engelleme özelliği de gürültülü ortamlarda sesinizin karşı tarafa rahatça ulaşmasını sağlıyor. Turkcell T40, 499TL’lik fiyatı göz önünde bulundurulduğunda başarılı bir donanım grubunu bünyesinde barındırıyor.

Yazılım

Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemi üzerinde Turkcell tarafından özelleştirilmiş bir Android arayüzüne sahip olan Turkcell T40’ı öne çıkaran yazılımsal özellikler, dahili Turkcell uygulamaları. Telefonda birçok özelleştirilmiş ekran aracı (Widget), birçok servis uygulaması ve Turkcell’in dahili hizmetlerini kolayca kullanmanızı sağlayan Android uygulamaları yer alıyor. Turkcell T40 ile en popüler müzikleri hiçbir ekstra uygulama yüklemeden dinleyebiliyor, güncel dergileri okuyabiliyor, haberleri takip ediyor, hatta ödemelerinizi yapabiliyorsunuz.

turkcell-t40-arayuz

Turkcell T40, ileriki dönemde Turkcell tarafından güncellenecek bir akıllı telefon. Telefonun yazılımı, arayüzün biraz yavaş çalışıyor olması dışında gayet başarılı.

Kamera

Turkcell T40’ta 5MP LED flaşlı arka kamera ve 0,3MP ön kamera bulunuyor. Telefonun ön kamerası görüntülü sohbet ihtiyaçlarınızı karşılamak adına iş görüyor. Arka kamerada birçok teknolojik özellik bulunuyor. Turkcell T40’ın arka kamerasında yüz tanıma, gülümseme tanıma, HDR çekim, sıfır gecikme, otomatik sahne tanıma gibi özellikler mevcut.

turkcell-t40-kamera

Özellikle yüz tanıma ve sıfır gecikme özellikleri, Turkcell T40 ekonomik bir Android telefon olmasına rağmen keyifli bir fotoğraf tecrübesi yaşamanızı sağlıyor. Turkcell T40’ın kamerasından tabii ki mucizeler beklememek gerek, ancak 499TL civarında satılan Android telefonlar arasındaki en iyi kameranın bu telefonda olduğunu söylesek abartmış olmayız.

Sonuç olarak

Turkcell T40, Türkiye piyasasındaki en uygun fiyatlı ve fiyatına oranla en donanımlı Android telefon olarak nitelendirilebilir. Turkcell’in dahili yazılımlarının da avantajıyla T40’ı kullanmak oldukça keyifli. Telefon uzun vadede stabil kullanılıyor ve pil ömrüyle kullanıcısını sevindiriyor.

Fiyat: 499TL

Teknik Özellikler

İşlemci Qualcomm 8225 1.2 GHz Çift Çekirdek
Dahili Hafıza 4 GB
Ekran 4.0″ WVGA (480×800) LCD IPS 256K
Kamera 5 MP Flash Arka – 0.3 MP Ön Kamera,
Kamera Özellikleri Yüz Tanıma Özelliği, Gülümseme Tanıma, HDR,
Sıfır Gecikme, Otomatik Sahne Tanıma
Ses Özellikleri HDOn, Gürültü Engelleme, Surround Ses
Pil 1600 mAh (Yaklaşık 240 saat bekleme, 480 dakika konuşma)
Kullanıcı Arabirimi Turkcell Arayüz
NFC Var
İşletim Sistemi Android 4.1 (Jelly Bean)
Boyutlar 126mm x 64.8 mm x 10.85 mm
Ağırlık 135 gram

Bir Yorum Bırak..