Snapdragon S4’lü Windows 8 tablet: Dell XPS 10

İNCELEME 1 Kas 2013 -

Dell-XPS-10

Akıllı telefonların başarılı işlemcilerinden Snapdragon S4, Windows 8 RT işletim sistemli Dell XPS 10 tablete güç veriyor.

Windows 8 işletim sisteminin getirdiği en büyük avantaj, elbette ki dokunmatik kullanıma da ağırlık veriyor olması sebebiyle tabletlerde rahatlıkla kullanılabiliyor olması. Bu gelişmeyle beraber piyasaya pek çok Windows 8 tablet modeli çıkmaya başladı. Dell XPS 10 ise farklı işlemcisiyle dikkat çeken bir ürün.

Hem tablet, hem dizüstü

Dell XPS 10 ürünü, standart bir tablet tasarımına sahip. Tabii her Windows işletim sistemine sahip tablet gibi yatay kullanılacak şekilde tasarlanmış, altta ortada Windows tuşu yer alıyor. Elden kaymayacak arka yüzeyi, metal çerçeve ile harmanlanarak hoş bir tasarım elde edilmiş. Ürünün tasarımını biz de çok beğendik. Ne var ki ekranın çerçeve kısmı biraz fazla geniş olmuş.

Alt tarafında kapaklı delikler yer alan tablet, bu delikleri klavye aparatı takılacağı zaman kullanıyor. Küçük, taşınabilir ve kaliteli klavyesi Dell XPS 10 ile bütünleşince dizüstü bilgisayara dönüşüyor diyebiliriz. Klavyedeki ekstra bataryayı da göz ardı etmemek gerek.

WIndows 8 RT işletim sistemi

Snapdragon S4 işlemci, iki çekirdeğiyle 1.5 GHz hızında çalışıyor. 2 GB RAM ile desteklenen donanım, işlemci türü sebebiyle maalesef evlerimizde kullandığımız Windows 8’i desteklemiyor. Microsoft’un ARM tabanlı mobil işlemciler için hazırladığı Windows 8 RT’yi kullanan cihaz, masaüstünde kullanılan bazı programlardan faydalanamıyor. Yine de Office yazılımlarının yüklü olarak geliyor olması, cihaz için büyük bir avantaj.

10 inçlik ekrana sahip olan cihaz, bu ekranda 1366 x 768 piksel çözünürlük desteği sağlıyor. Ekran net ve renkleri güzel gösteriyor.

Sonuç olarak: Arayüzde ortalama bir performans sergileyen ürün, internette sörf, e-posta alışverişi ve gündelik diğer işler için ideal. Klavyesinin ekstra batarya ömrü sunması ise büyük avantaj.

Neden alınır?

• Üretim kalitesi

• Klavyede ekstra batarya

• Office yazılımları yüklü geliyor

Etiketler:

Bir Yorum Bırak..